30. Spotkanie z Piosenką Turystyczną i Żeglarską SAGANEK 2025 za nami

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
23 czerwca 2025

W dniach 13 – 14 czerwca 2025 zaprosiliśmy do Żagania turystyczną, muzyczną brać. Konkursowicze i śpiewający turyści dopisali. Mimo, że był piątek i trzynastego, pierwszy dzień Saganka można zaliczyć do udanych. O godz. 17.30 nastąpiło uroczyste otwarcie Jubileuszowego 30. Spotkania  z Piosenką Turystyczną i Żeglarską Saganek 2025. Otwarcia dokonał Sławomir Kowal – burmistrz Żagania, Karolina Gałązka – dyrektorka Żagańskiego Pałacu Kultury oraz prezeska Piechurów Wanda Winczaruk. Poczem nastąpiły chwile wspomnień o 30 edycjach żagańskiej giełdy. Przeeepiękny album wspomnieniowy wykonał Ryszard Dyrkacz wraz z żoną Marią. Ryszard przez długie lata jako prezes Szronów, organizował  Spotkania z Piosenką Turystyczną i Żeglarską na stanicy żagańskich Szronów. Wspominki o giełdzie przedstawili też Jacek Nowakowski i Małgosia Rulińska, która krotko i humorystycznie przedstawiła również 30 letnią historię stowarzyszenia Piechur ( gdyż taki jubileusz w tym roku obchodzimy).

Pierwszy dzień giełdowy zakończyły klimatyczne koncerty zespołu  „ Zapchaj Dziura” i  zespołu  „Pod Wiatr”. Przybyła z całej Polski publiczność czuła niedosyt. Zasiedliśmy zatem w krąg przy ognisku, by wspólnie pośpiewać do późnej nocy. Radość ze spotkania, rozmowy po świt, powitalne przytulanki „na misia” nie miały końca.

W sobotę 14 czerwca Piechury pracowały od rana. Trzeba było na nowo rozłożyć leżaki, rozstawić krzesła i zorganizować biuro Saganka.

 Bo sobota  to dzień prób i przesłuchań konkursowych. Konkurs miło nas zaskoczył wysokim poziomem wykonawców. W jury zasiadły osoby, na których pracy i bezstronności mogliśmy polegać. W jej składzie pracowali- Aleksandra Bacińska, Andrzej Nowak, Tomek Motyka, Jacek Nowakowski, Krystyna Karolewska ( sekretarz Jury) , dlatego nagrody wręczaliśmy z ogromną satysfakcją

Nagrody ufundowane przez Burmistrza Sławomira Kowala i Radę Miasta Żagań

I miejsce:  Pierwsza Wachta z Torunia

II  miejsce: Węże z poligonu z Piły

III miejsce: Sebastian Kubiak z Wrocławia.

Wyróżnienia równorzędne otrzymali:

Interferencja Marcin Gąbka z Warszawy

Asocjacja SL z Bieniowic

Muzyczny Las z Wrocławia.

Nagrodę Starosty Żagańskiego zdobyła Bernadetta Zamaria. Głogów

Nagrodę Publiczności, ufundowaną przez burmistrza Sławomira Kowala otrzymała „Watra” 4 Drużyna Starszoharcerska z Żar.

 Nagrodę im. Jadzi Mochniej otrzymała M.S Interferencja Marcin Gąbka z Warszawy

Nagrodę Lubuskiego Związku Żeglarskiego zdobyła grupa W Sam Środek z Zielonej Góry

Nagrodę Radia Danielka wyśpiewała Borgia Cafe Zielona Góra

Piechurowe  nominacje:

Na Szanty nad Zalewem Tolkmicko wyśpiewały Węże z Poligonu

Na Kropkę wybierze się Krzysztof Grzela Z dna Szuflady

Na Drogowskazy Szymon Zieliński

Na Chmielowisko Projekt Iwonka i Jacek

Na Giełdę do Szklarskiej Poręby zaproszenie dostali Bernadetta Zamaria z Głogowa

i Muzyczny Las oraz cała publiczność Saganka.

Po wręczeniu nagród z radością wysłuchaliśmy Koncertów Starej Kuźni i grupy Pod Prąd. Tu ogromne podziękowania Pod Prądom (za życzliwość), Starej Kuźni (za epicką cierpliwość). SAGANEK zakończył się bladym świtem (o godzinie 5.30)  afterkiem przy ognisku. Mimo upału i potknięć z czasową "obsuwą," było klimatycznie, muzycznie i przyjaźnie.

ZAPRASZAMY do nas za rok.

 Podziękowania należą się ludziom, którzy czuwali pracowicie nad sprawnym przebiegiem dnia. Są to: Zdzisława Czarnecka (za fantastyczne kierowanie biurem), Romana Błahuta, Skarleta Prajs (za pracę inspicjentek), małej Basi (za zachwalanie muzycznego Żagania), Ali Rybarczyk ( za "sfocenie" wydarzenia, Jankowi Mazurowi (za filmiki i zdjęcia) Gosi i Andrzejowi Morzycom (za pracę, której niby nie widać, a bez której byłoby słabo), Łucji Gaszynie (za oprawę plastyczną) , Rysiowi Gaszynie (za jej zainstalowanie). Wiesi Winczaruk, Ziutkowi Brzeziańskiemu i Jankowi Mazurowi (za wystawę 30 ST Piechur i Saganka) Piechurom i Bobrom, pracownikom Pałacu (za Waszą pracę), Gazecie Lubuskiej, TVŻ, Radiu Danielka (za patronat medialny), cudownej, rozśpiewanej Publiczności (za to, że byliście z nami). Konkursowiczom (za wysoki poziom, którym nas zachwyciliście),  donatorom (za hojność), i wszystkim, którzy swą obecnością zechcieli uświetnić nasze 30 Spotkanie z Piosenką Turystyczną i Żeglarską. Saganek. Żagań 2025 kłaniamy się nisko.

Przyjaciele Saganka 2025 to:

ZW Automation Maciej Włodarczyk Wrocław

Monika Bednarz Kania Jodłów

Grzegorz Kania Lubięcin

Hotel i Restauracja Willa Park Żagań

Lubuski Okręgowy Związek Żeglarski Zielona Góra

Lapis Bożnów

Niepubliczne Przedszkole i Żłobek Żagań

RG Nieruchomości Ryszard Gaszyna Żagań

Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy Żagań

 

Wiecej zdjęć i filików z występow i koncertów na naszym FB - Stowarzyszenie Turystyczne Piechur - zapraszamy !

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie