Jesteś tutaj: Start / Historia

Historia

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Klub Turystyki Pieszej PTTK "PIECHUR" powstał 25 maja 1976 r. ...

Przejdź do - Klub Turystyki Pieszej PTTK "PIECHUR" powstał 25 maja 1976 r. ...
Klub Turystyki Pieszej PTTK "PIECHUR" powstał 25 maja 1976 r. na bazie Klubu "JEEP" działającego od 1973 r. (jego członkowie spotykali się w piwnicy budynku przy ul.Szprotawskiej 18 a) oraz kilku członków Speleoklubu "BOBRY", którym bliżej było do wędrówek pieszych niż do "grotołażenia". Od listopada 1976 r. uchwałą Zarządu Oddziału PTTK klub działał na  prawach Oddziałowej Komisji Turystyki Pieszej. W lutym 1977 r.ustalono, że będzie działał przy Klubie Osiedlowym Spółdzielni Mieszkaniowej pod skrzydłami Danuty Nisiewicz.
W tym czasie SM zaproponowała nam użytkowanie pomieszczeń na parterze budynku przy ul.Szprotawskiej 24 (dawny domek portiera parku pałacowego). Po pracach remontowych we wrześniu 1977 r. nastąpiło oficjalne otwarcie pomieszczeń na parterze domku. Piętro było zamieszkałe przez trochę uciążliwego lokatora, który z czasem się wyprowadził.
W lipcu 1979 r. komisyjnie otworzyliśmy pomieszczenia na piętrze budynku i własnymi siłami zrobiliśmy tam remont "Walcowni" (tak nazwaliśmy naszą siedzibę). Położyliśmy nowe tynki, założyliśmy kraty w oknach, powiększyliśmy pomieszczenia, wymalowaliśmy ściany, wykonaliśmy barek i wybudowaliśmy kominek. Prace przy remoncie i urządzaniu naszej siedziby trwały długo i mozolnie. Dnia 20 grudnia 1980 r. nastąpiło oficjalne przekazanie i otwarcie naszej siedziby. Oprócz spotkań naszego klubu w naszym domku siedzibę miała przez pewien czas poradnia krajoznawcza, wypożyczalnia sprzętu turystycznego, ciemnia fotograficzna, spotykał się klub CB-radiowców. 13 czerwca 1995 r. klub został przekształcony w Stowarzyszenie Turystyczne "PIECHUR". Dzięki temu mogliśmy wykupić naszą siedzibę w wieczyste użytkowanie. Przynależność do PTTK jest obecnie w nim dobrowolna. Obecnie ok.30 % członków naszego stowarzyszenia należy do PTTK. Na przestrzeni wszystkich lat naszej działalności (jako Klub Turystyki Pieszej i później jako Stowarzyszenie Turystyczne "PIECHUR") byliśmy uczestnikami i organizatorami wielu imprez turystycznych i nie tylko. W latach 70-tych byliśmy współorganizatorami "Rajdów z dziewczyną", "Rajdów Nocnych", obozów wędrownych i wielu "Niedzielnych Wycieczek". Wielokrotnie uczestniczyliśmy m.in. w "OWRP" (Ogólnopolski Wysokokwalifikowany Rajd Pieszy) w różnych regionach Polski, "Rajdzie Kolejowym", "Rajdzie Komunalnych" w Bieszczadach. W maju 1980 r.byliśmy na Międzynarodowym Turystycznym Zlocie Młodzieży w Eisenach w NRD, w 1983 r. na 3-tygodniowej wyprawie w Bułgarii. W 1997 i 1998 r. wraz zaprzyjażnionymi klubami byliśmy współorganizatorami wojewódzkiej imprezy z okazji Światowego Dnia Turystyki i Dni Żagania(rajd kajakowo-pieszy).
Współpracujemy z wieloma klubami (m. in. Bobry, Szron, Ogniwo, Pancerniacy). Organizujemy cyklicznie wiele imprez, m.in.:
-wycieczki "Pod Mosty" - w lutym,
-wyjazd na Okraj z okazji Dnia Kobiet - w marcu,
-powitanie wiosny - w marcu (na Hrycejówce lub u Mirasa),
-wielkanocne wycieczki do Źródła Dohny (poniedziałek wielkanocny),
-Noc Świętojańską (w klubie, u "Szronów" lub w Ochli),
-wyjazdy na "Giełdę Piosenki Turystycznej" w Szklarskiej Porębie,
-Jesień w Górach - w październiku,
Jeżdzimy na wycieczki krajoznawcze, rowerowe (krajowe i zagraniczne), konne, zimą na narty i sanki, chodzimy na wycieczki piesze lub "z kijkami".
Organizujemy zabawy Andrzejkowe", "Sylwestrowe" czy "Bale Przebierańców", "Sledziki", "Ostatki" i wiele innych.   
 
22 marca 2015
Czytaj więcej o: Klub Turystyki Pieszej PTTK "PIECHUR" powstał 25 maja 1976 r. ...